صفحه اصلی /   بلاگ /  اسب‌ها می‌توانند ابزار احساسات انسان‌ها را بخوانند و بخاطر بیاورند
اسب‌ها می‌توانند ابزار احساسات انسان‌ها را بخوانند و بخاطر بیاورند

اسب‌ها می‌توانند ابزار احساسات انسان‌ها را بخوانند و بخاطر بیاورند

، زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس یک مطالعه‌ی جدید که در مجله‌ی Current Biology منتشر شده، اسب‌های اهلی می‌توانند ابراز احساسات انسان‌ها را بخوانند و سپس بخاطر بیاورند؛ آنها می‌توانند از این اطلاعات برای شناسایی افراد خطرناک استفاده کنند.

یکی از نویسندگان پرووفسور کارن مک کامب از دانشگاه ساسکس انگلیس گفت: «متوجه شدیم که اسب‌ها نه تنها می‌توانند ابراز احساسات چهره‌ی انسان‌ها را بخوانند، بلکه می‌توانند حالت عاطفی قبلی انسان را در ساعات بعدی روز بخاطر بیاورند – و رفتارشان را بر همین اساس سازگار کرده‌اند. اسب‌ها دارای حافظه‌ی عاطفی هستند».

پروفسور مک کامب و نویسندگان دیگر آزمایشات کنترل شده را جمع‌بندی کردند و نتیجه گرفتند که اسب‌ها عکسی از چهره‌ی خشمگین یا شاد انسان را مشاهده کردند و چند ساعت بعد همان فرد را در یک حالت طبیعی دیدند.

این قرارگیریِ کوتاه مدت در معرض عکس‌هایی از حالات عاطفی چهره‌های افراد کافی بود تا اسب‌ها در واکنش‌های بعدی به محض دیدن همان افراد در ساعات بعدی همان روز متفاوت عمل کنند.

محققان کشف کردند اگرچه انسان‌ها در ملاقاتشان را اسب‌ها در حالت طبیعی بودند، زل زدن مستقیم اسب‌ها نشان می‌داد که اگر عکس چهره‌ی خشمگین انسان‌ها را دیده بودند نسبت به آنها احساس منفی داشتند.

تحقیقات قبلی نشان داده که حیوانات تمایل دارند رویداد‌های منفی را با چشم چپشان مشاهده کنند زیرا نیمکره‌ی راست مغز برای پردازش محرک‌های تهدیدکننده تخصصی شده است – اطلاعات ناشی از چشم چپ در نیمکره‌ی راست پردازش می‌شود.

مهمتر از آن، در آزمایش فعلی، انسان‌ها نمی‌دانستند کدام اسب‌ها قبلأ عکس‌ها را دیده‌اند تا از متفاوت رفتار کردن اجتناب کنند.

همچنین، اختلافات در واکنش فقط برای فردی مشاهده می‌شد که اسب قبلأ عکس او را دیده بود، نه یک نفر دیگر.

نویسنده ارشد دکتر لین پروپس از دانشگاه پورتسموث انگلیس گفت: «می‌دانیم که اسب‌ها از لحاظ اجتماعی حیواناتی هوشمند هستند، اما این اولین‌باری است که یک پستاندار این توانایی ویژه را از خود نشان داده است».

«نکته‌ی بسیار جالب این است که این اتفاق پس از مشاهده‌ی کوتاه ی عکس از فردی با ابراز احساسات خاص افتاد – آنها تجربه‌ی مثبت یا منفی قوی از ارتباط با این اشخاص نداشتند».

 

مترجم: سحر الله وردی

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *