صفحه اصلی /   بلاگ /  استفاده‌ی شدید از رسانه‌ی جمعی به عزت‌نفس زنان آسیب می‌رساند
استفاده‌ی شدید از رسانه‌ی جمعی به عزت‌نفس زنان آسیب می‌رساند

استفاده‌ی شدید از رسانه‌ی جمعی به عزت‌نفس زنان آسیب می‌رساند

، زمان مطالعه: 3 دقیقه

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که فیسبوک، اینستاگرام و پینترست برای عزت‌نفس زنان خوب است.

یافته‌ها حاکی از آن است که اگر زنان بیش از یک ساعت در روز در رسانه‌های اجتماعی وقت بگذارند نسبت به بدنشان احساس خرسندی کمتری خواهند داشت.

محقق ارشد مارتین گرف گفت که این زنان فکر می‌کنند افراد لاغر جذاب‌ترند و نسبت به ظاهرشان خودآگاهی بیشتری دارند. او رئیس بخش تحقیقات روانشناسی دانشگاه ساوت ولز در انگلیس است.

علاوه بر آن، این زنان انگیزه‌ی بیشتری برای ورزش دارند تا بدنشان را بهبود دهند.

گرف گفت: «روزانه سپری کردن وقت بیشتر در شبکه‌های اجتماعی که برای پست کردن تصاویر شخصی و برای مقایسه با دیگران بکار می‌روند مساوی است با داشتن روابط ناسالم با تصویر ذهنی از بدن و همچنین ورزش».

دکتر نانسی رامور، روانشناس و کارشناس رسانه از پیتزبورگ گفت که ماهیت فراگیر رسانه‌های اجتماعی این یافته‌ها را دشوار کرده است.

رامور افزود: «رسانه‌ی اجتماعی محیطی است که در آن این تصاویر غلط در میدان دیدتان به تصاویری درست تبدیل می‌شوند، چه آنها را انتخاب کنید، چه نکنید. می‌توانید یک فیلم را خاموش کنید، مجله را ببندید یا از یک بیلبورد عبور کنید، اما نمی‌توانید این کار را با رسانه‌های اجتماعی بکنید. اگر زنان جوان بخواهند بدانند امروز یک نفر چه کاری انجام می‌دهد یا با دوستانشان در ارتباط باشند، باید آن را روشن کنند».

براساس انجمن ملی اختلالات غذایی، افرادی که تصویر بدنی منفی دارند بیشتر دچار اختلال غذایی می‌شوند. آنها همچنین احساس افسردگی و انزوا می‌کنند و نسبت به کاهش وزن دچار وسواس می‌شوند.

در این مطالعه، گرف و همکارانش ۱۰۰ دانشجوی دختر را انتخاب کردند و از آنها خواستند به یک سری پرسشنامه درباره‌ی کاربرد رسانه‎‌های اجتماعی و احساس آنها نسبت به تصویر بدنی‌شان پاسخ دهند.

شرکت‌کنندگان براساس مقدار زمانی که در روز در فیسبوک، اینستاگرام و پینترست سپری می‌کنند به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول کمتر از ۳۰ دقیقه در روز در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذاست؛ چهارمین گروه بیش از ۹۰دقیقه در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کرد.

محققان همچنین براساس سه مقیاس مربوط به تصویر بدن از زنان سئوال پرسیدند: آنها چه میزان دیدگاه اجتماعی نسبت به یک «بدن ایده‌آل» اتخاذ می‌کنند؛ چقدر نگران اینند که دیگران بدنشان را چگونه می‌بینند؛ و چقدر انگیزه پیدا کردند که از طریق ورزش بدنشان را بهبود بخشند.

به گفته‌ی گرف، زنان در هر سه مقیاس از تصویر بدن نمرات بالاتری را کسب کردند زیرا زمان بیشتری را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کردند، به ویژه اگر زمان از یک ساعت بیشتر بود. اما این مطالعه ثابت نکرد که سپری کردن زمان خیلی زیاد در رسانه‌های اجتماعی باعث تضعیف تصویر بدن می‌شود.

بنابراین چرا ارتباط وجود دارد؟

فیسبوکی که زنان در رسانه‌ی اجتماعی استفاده می‌کنند باعث ناامن شدن آنها می‌شود، به ویژه اگر آنها تشخیص ندهند که «چیزی که مردم پست می‌کنند درواقع تصاویر مثبتی از خودشان است».

وی افزود: «مردم اصولأ خودشان را مثبت نشان می‌دهند – در باشگاه، دوی ماراتن یا سپری کردن اوقات شاد. مردم روزهایی که مدل مویشان خوب نیست یا تصاویری از زمانی که بیمار هستند را پست نمی‌کنند».

همچنین علت این است که زنانِ ناامن بیشتر به سمت رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شوند.

رامور با این امر موافق است. او گفت: «زنان و دختران ناامن از رسانه‌های اجتماعی برای داشتن احساس بهتر نسبت به خودشان استفاده می‌کنند، با این حال استفاده از آن می‌تواند حالشان را بدتر کند».

رامانی دورواسولا، رئیس کلینیک روانشناسی در دانشگاه دولتی کالیفرنیا در لس آنجلس گفت: «دختران و زنان آسیب‌پذیر که به این صورت از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند می‌توانند همان دختران و زنانِ افسرده، مضطرب یا مبتلا به اختلالات غذایی باشند».

دورواسولا گفت کهد دختران و زنان جوان علی رغم این یافته ها به سمت رسانه‌های اجتماعی کشیده می‌شوند.

او گفت: «غول چراغ جادو از آنجا خارج شده و نمی‌توانیم آن را به درون چراغ بازگردانیم. کلید موفقیت این است که به کودکان و جوانانمان آسیب‌های آن را نیز بیاموزیم».

توصیه‌ی رامور این است: «قبل از اینکه وارد شوید بدانید که تصاویر و اطلاعاتی که می‌بینید واقعی نیستند. اگر کسی تصاویری از یک تعطیلات گران را پست کرده که شما نمی‌توانید مثل آن را داشته باشید، بخاطر بیاورید که این پست‌ها اغلب اغراق‌آمیزند. بسیاری از مردم تصاویری از سفر، جشن‌های سالگرد ازدواج رمانتیک و روزهایی در لب ساحل را پست می‌کنند که واقعأ آنطور که به نظر می‌رسند هیجان‌انگیز نبوده‌اند».

دورواسولا افزود: «باید مراقب باشیم که بیش از حد این یافته‌ها را تعمیم ندهیم. این یک نمونه‌ی کوچک از دانشجویان کالج در انگلیس بود و برای اثبات این یافته‌ها در آمریکا، دختران اقلیت‌های قومی، تمام گروه‌های طبقات اجتماعی و فرهنگ‌های مختلف به تحقیقات بیشتری نیاز داریم».

نتایج این مطالعه قرار است در روز جمعه در نشست سالیانه‌ی جامعه‌ی روانشناسی بریتانیا در ناتینگهام انگلیس ارائه شود. تحقیقی که در این نشست ارائه می‌شود یک تحقیق ابتدایی است.

 

مترجم: سحر الله وردی

منبع: upi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *